Bande rade o glavi strancima

Tokom leta nekoliko porodica stiglo je sa područja bivše Jugoslavije u Švedsku i zatražilo azil navodeći da su progonjeni u svojoj zemlji. Radi se o organizovanim kriminalcima koji izuzetno dobro poznaju kako funkcioniše švedski sistem. Namera im je bila da stanuju besplatno kao azilanti i uz to dobijaju ekonomsku pomoć. U međuvremenu su decu koristili za krađe i u toku tri letnja meseca napravili oko 2.000 krivičnih dela, piše švedski list „Aftonbladet“ ne navodeći iz kog dela bivše Jugoslavije su došli lažni azilanti.
Svaki put kada se objavi da su kriminalci iz inostranstva uspeli da iskoriste sistem neprijatelji stranaca likuju, kaže Mauricio Rojas, švedski političar stranog porekla i napominje:

Organizovani kriminal

-Ovo je organizovani kriminal i neko u njihovoj domovini upravlja sa tim, tvrdi policijski komesar Robert Loefel i zaključuje:
– Neko ko poznaje odlično švedski sistem isplanirao je sve do detalja , a tako i „zaradu“ koja dostiže milionske cifre.

– Ako ne uradimo nešto protiv kriminalaca ceo azilantski sistem će se razoriti.
Nakon dobijanja smeštaja u izbegličkom logoru u Alvesti, koji su koristili kao bazu, počeli su sa krađama duž južne Švedske. Najviše su krali u Malmeu, Halmštadu, Kalmaru, Vekšeu i Landskroni.
Plen su uglavnom bili vredni predmeti manjih dimenzija, nakit, novčanici, skupi satovi i tašne.
Švedski mediji su objavili snimke kamera za nadgledanje u kojima se mogu prepoznati i žrtve i izvršioci. Tako je opljačkana i 83-godišnja starica koja je krenula u trgovinu da kupi hranu. Tek što je uzela novac iz bankomata i zakačila tašnu za kolica pojavili su se lopovi. I dok se naginjala da dohvati stvari sa police jedna od devojaka iz grupe joj je izvukla novčanik. Starica je primetila krađu tek na kasi, a grupa je nastavila sa džeparenjem. To je bio samo početak sličnih krađa od ukupno dve hiljade za koje je policija utvrdila da su delo iste grupe.

Otisci po celoj Evropi

Više švedskih listova, među kojima su „Ekspresen“ i „Aftonbladet“, objavili su fotografije na kojima se vide lažni azilanti kako kradu po prodavnicama ili džepare.
„Ekspresen“ objavljuje snimak napravljen kamerom za nadgledanje na kojem se vidi kako maloletnici kradu novčanik jednoj starijoj ženi u kome je bilo 2.200 kruna.
Policija je saopštila da su utvrdili da se radi o sedam „porodica“ sa preko 60 osoba. Preko internacionalnog registra otisaka kriminalaca pokazalo se da je čak 40 registrovano u drugim zemljama Evrope.

Lažni azilanti došli su iz bivše Jugoslavije uz spremnu priču o progonu u domovini. Niko od njih nije imao dokumenta, ali su tvrdili da su rodbinski povezani.
Oni koji su izgledali kao stariji tinejdžeri rekli su da imaju ispod petnaest godina. Zavod za useljenike nije kontrolisao starost, a kasnije se ispostavilo da su izmislili i imena.
– Bili su braća i sestre, tetke i stričevi u svim mogućim familijarnim kombinacijama – kaže predstavnik policije Robert Loefel .
Ideja je bila odlično razrađena. Deca su pripremljen za krađe i znali su da treba da kažu da su mlađi od 15 godina, jer u tom slučaju po švedskom zakonu ne mogu biti kažnjeni. Sa izmišljenim rodbinskim vezama dobili su zajedničeke stanove i mogli su da se bave kriminalom bez ikakvih smetnji.
– U prijavama su porodice navodile da ne poseduju nikakvu ušteđevinu i odobrena im je pomoć za izdržavanje, a to za odrasle iznosi 2.000 kruna (oko 215 evra) mesečno, plus besplatan smeštaj, objašnjava Robert Loefel.

– Radili su po dvoje prilikom džeparenja. Dok je devojka skretala pažnju žrtvi, mladić je krao. U blizini je obično bio još neko ko je gledao kada žrve ukucavaju kod u bankomat prilikom podizanja novca. A onda je sledila krađa novčanika.
Pored džeparenja grupa se specijalizovala i za provale u stanove.
-U avgustu su uhapšeni i zatvoreni ali zbog godina nismo im mogli ništa – objašnjava predstavnik policije i dodaje da su deca pobegla isti dan iz maloletničeke ustanove u kojoj su bili smešteni.
Nešto kasnije ipak su uspeli da im uđu u trag. Pronašli su 108 predmeta ukradenih u najmanje devet provala.

– Plen koji su krili u skrovištu procenjen je na 280.000 kruna (oko 30.000 evra), kaže Ivone Rudison, državni tužilac zadužena za ovaj slučaj.
Policija je uhapsila i ženu koja je pokušala da podigne novac sa bankovne kartice ukradene od 83-godišnje starice.
Iako su svi uhavaćeni na delu niko nije hteo ništa da prizna i još uvek negiraju bilo koje krivično delo.