Apel za promene koje očekujemo da se sprovedu u Srbiji

Dijaspora želi da se definiše kao integralni deo srpskog naroda kroz Ustav u kome će biti obrazloženo da će prava dijaspore biti regulisana kroz Zakon o dijaspori. Donošenje Zakona o dijaspori bi bio jedan od prioriteta. Ovim Zakonom bi se definisala legalna prava i obaveze dijaspore, kojim bi Srbi u rasejanju postali integralni deo nacionalnog bića. Između ostalog, Zakon bi trebao da omogući pravo državljanstva svim Srbima i njihovom potomstvu, pravo glasanja (aktivno i pasivno), pravo učestvovanja u vladi i političkim institucijama, koje mogu da ostvare imajući u vidu ograničenja zbog njihovog stalnog boravka van matice.
U okviru Vlade Republike Srbije predlažemo formiranje Ministarstva za dijasporu koje će biti pod vođstvom i organizacijom Srba u rasejanju.
Ministarstvo za dijasporu bi imalo tri osnovne funkcije u okviru privrede, kulture i informisanja:
• PRIVREDA – da razvije privredne i finansijske odnose sa oko 2 do 3 miliona Srba u rasejanju i podstakne ih na ulaganje i poslove u Srbiji,
• KULTURA – očuvanje srpske kulture, jezika, tradicije i identiteta u rasejanju, i
• INFORMISANjE – uključivanje Srba u rasejanju u rad na podizanju ugleda Srba i Srbije u svetu, kao i na aktivnom informisanju vlada, medija i uticajnih institucija u zemljama u kojima žive, o činjenicama i istini o proteklim događajima.
Osnovni prioriteti nove vlade trebalo bi da budu:
1. osiguranje granice i uređenje pravne države,
2. pokretanje privrede, i sprovođenje sveobuhvatnih reformi u svim sferama,
3. donošenje plana za rešavanje demografskog problema ili «bele kuge»,
4. sprovođenje restitucije, nadoknade ili nagodbe za imovinu konfiskovanu ili nacionalizovanu za vreme komunističkih režima i
5. potpuni raskid sa svim kriminalnim strukturama i korupcijom, i to bez ikakvog odlaganja.
Dijaspora bi trebalo da bude važan partner u rešavanjima ovih bitnih problema.
članovi vlade trebalo bi da pokažu i dokažu svoju stručnost i iskustvo za ministarstva koja će da vode, kao i lični i moralni integritet. Vodeća parola trebalo bi da bude: «Sposobnost umesto podobnosti». Takođe je neophodno omogućiti da mladi, kvalifikovani i perspektivni ljudi stiču iskustva i izgrađuju se u buduće lidere, time što će biti uključeni u rad državnih institucija.
Dijaspora podržava formiranje jakih i stabilnih institucija i demokratskog sistema gde će zakonodavna, sudska i izvršna vlast biti odvojene, i nezavisne kao u svim zrelim demokratskim zemljama. Kao jedan od najvažnijih prioriteta vlade biće uspostavljanje potpuno nezavisnog sudstva.
Dijaspora smatra da budućnost Srbije ne može biti u antagonizmu prema nijednoj državi, a posebno ne prema velikim silama. Srbija treba da ostvari saradnju sa svim relevantnim međunarodnim institucijama, a poseban prioritet se mora dati razvoju prijateljskih i obostrano korisnih odnosa sa velesilama kao što su Evropska unija, SAD, Rusija i Kina, uz dužno očuvanje svog državnog suvereniteta i integriteta kao i nacionalnog interesa i dostojanstva.
Srbija «nema stalnih prijatelja, već samo stalne nacionalne interese».