Amnestija za regrute samo od 2000. godine

Amnestija za regrute samo od 2000. godine
Nema dobrih vesti za sve one koji su izbegli služenje vojnog roka u vreme Miloševića. Za mnogobrojne koji su odbili da učestvuju u ratovima zbog kojih su napustili zemlju, dogovor, prekjuče postignut između premijera Vojislava Koštunice i ministara za dijasporu i pravdu oko Nacrta zakona o amnestiji, neće značiti ništa.

Zakon će nakon ovog sastanka najverovatnije biti prihvaćen sutra na sednici Vlade i po hitnom postupku poslat Skupštini na usvajanje. A ukoliko bude usvojen u parlamentu, biće objavljen u „Službenom glasniku“ i osam dana nakon toga stupiće na snagu. Tada će doneti olakšanje samo za one koji se nisu odazvali služenju vojnog roka od 7. oktobra 2000. godine do dana stupanja na snagu.

– Zakon se odnosi samo na njih i samo protiv njih će biti obustavljen krivični postupak i gonjenje, a pravosnažna odluka biće ukinuta. Oni koji su u vreme Miloševića napustili zemlju ne izvršavajući vojnu obavezu sada su ili napunili 35 godina ili su im pozivi stigli u to vreme na koje se odnosi zakon, znači od 7. oktobra 2000. godine. Ukoliko oni ne ulaze u kategoriju za amnestiju, svoj problem će morati da rešavaju individualno – kaže Vukčević.

On naglašava da predsednik Vlade Vojislav Koštunica nije potpisao predlog nacrta zakona o amnestiji i da on to ni ne može da učini.

– Predsednik Vlade nije potpisao ništa. Ali, prekjuče smo se ministar pravde i ja sastali sa predsednikom Vlade i konačno se usaglasili oko Nacrta zakona o amnestiji. Dogovorili smo se da se izjednače prava vojnih obveznika u zemlji i rasejanju. Odnosno, da se protiv svih koji se nisu odazvali služenju vojnog roka od 7. oktobra 2000. godine obustavi krivični postupak i gonjenje do dana stupanja na snagu zakona – kaže Vukčević.