100.000 evra za obnovu

BERLIN – Već drugi dan posle razornog zemljotresa koji je pogodio Kraljevo i okolinu, Predsedništvo Fonda dijaspore za maticu odlučilo je da uputi 20.000 evra finansijske pomoći, a za izgradnju jedne od porušenih škola u tom kraju, u čijoj rekonstrukciji će učestvovati i Ministarstvo prosvete, biće uplaćeno 80.000 evra. Prema rečima predsednika Fonda dr Miloja Milićevića, uskoro će uslediti i nova akcija pomoći.
On je podsetio da je novac ovog Fonda, u iznosu od oko tri miliona evra, 2001. godine zaplenila tadašnja vlada, ali da je posle mukotrpne borbe sa birokratijom, ličnim akcijama članova uprave Fonda, zaplenjen novac posle osam godina vraćen.
– Finansijska sredstva su odmah oročena kod jedne beogradske banke, a za humanitarnu pomoć koristi se samo kamata, objašnjava Milićević. Zbog te činjenice Fond je Kraljevu mogao da uputi samo ograničena sredstva, ali će od januara biti moguća i veća pomoć. Fond je u protekle dve godine, za razne vidove pomoći, isplatio oko pola miliona evra.
Sa Ministarstvom za Kosmet finansirana je izgradnja obdaništa u okolini Gračanice, za šta je izdvojeno 80.000 evra, školovanje mladih poljoprivrednika pomognuto je sa 30.000 evra, kupljene su kuće sa okućnicama za porodice sa više dece, učestvovalo se u obnavljanju crkava, pomognuta je važna izdavačka delatnost Matice srpske, za obnovu bolnice u Aranđelovcu Fond je izdvojio 100.000 evra, finansijski je pomognuta organizacija humanitarnih transporta robe iz Nemačke u Srbiju, kao u slučaju bolnice u Požarevcu.

– Zbog opšte besparice koja je prisutna i među našim ljudima u Švajcarskoj i Nemačkoj, zemljama iz kojih su Srbi najviše uložili u Fond, priliv sredstava je presušio, kaže Milićević. Zato Fond mora da se domaćinski odnosi s oročenim sredstvima. Fond nema nikakvih materijalnih troškova, jer sve dolaske na sastanke, rad, kancelarijski materijal i druge izdatke, finansiraju članovi Uprave Fonda iz svojih džepova. Nažalost, srpska država ne tretira rad humanitarnih fondova kao opštekoristan, pa svaki evro kamate koji se dobija od banke oporezuje sa 10 odsto. Osim toga, država još uvek duguje Fondu kamatu u visini od skoro dva miliona evra, za bespravno zaplenjen novac koji je ležao na nekom računu i donosio kamatu koju je država zadržala. Neki konzulati, kojima je sakupljeni novac poveren radi prenosa na račun Fonda u Srbiji, jednostavno su ga zadržali za svoje potrebe. Tu se radi o značajnoj sumi, nisu nam vraćeni ni sudski i advokatski troškovi. Mi sigurno nećemo posustati u zahtevima da država Fondu vrati njegovu svojinu.