vline

Svetsko prvenstvo u kosarci - Indijanapolis 2002.

OSTATAK SVETA DOBIO NOVI DOMACI ZADATAK

Od naseg izvestaca, Zorana Panjkovica:

Atmosfera u Indijanapolisu tokom citavog dana bila je potpuno nadrealna. Engleski, odnosno americki, jedva da je mogao da se cuje po gradu. Tih nekoliko sati srpski je bio zvanican jezik, a iz okolnih kafica orili su se Bregovicevi hitovi i izgledalo je kao da se utakmica igra u Guci. Navijaci su poceli da pune salu jos tokom utakmice za trece mesto izmedju Nemacke i Novog Zelanda. Bilo ih je vise nego na polufinalu, a sala iako nije bila puna, bila je rasprodata. Predstavnici Cikaga, Milvokija, Nju Dzersija, Njujorka, Kanzasa, Srbije i odakle sve ne, posteno su napunili halu, povremeno prosarani sa malim grupicama Argentinaca. Navijanje je bilo stalno i sjajno, bez ijedne psovke kako je savetovao Divac. Zvezdini, Partizanovi i jugoslovenski dresovi pokrivali su svaki cosak dvorane Konseko, a pevanje nije prestajalo.

Plavi su stigli u salu sat vremena pre pocetka utakmice. Medju njima nije bio Vladimir Radmanovic, koji je dan ranije udaljen iz ekipe i koji je mec posmatrao sa tribina. Samo finale bilo je kao i celo prvenstvo, tesko i oscilujuce. Kada se ocekivala rutinska igra, Plavi su padali, a kada su ih otpisivali, oni su se vracali.

Argentinci su igrali bez respekta i sa jasnim ciljem. Nasi igraci su u prvom poluvremenu uspevali da nametnu svoj ritam, medjutim nikako nisu mogli da se otcepe na vecu razliku. Start drugog poluvremena potpuno je pripao Argentincima, uspeli su da naprave seriju 14:2 i iskusno, kao i protiv Amerikanaca, dugim napadima uspevali da odrze prednost.

Dejan Bodiroga je drzao plave u igri u drugom poluvremenu. Malo »jedan na jedan«, pa malo slobodna bacanja i poneka trojka, tek Jugoslavija je zahvaljujuci svom kapitenu cvrsto branila pehar iz Atine. Kada su Argentinci tri minuta pre kraja imali plus osam, Bodiroga kao i na ranijim finalima, preuzima stvar u svoje ruke. Pokrece se citava ekipa, na odbranu plavih Argentinci nisu imali resenja, a ocigledno se pojavio i strah od pobede. Nasa ekipa se polako priblizavala, cak je u poslednjem napadu moglo da se odbrani zlato, ali Vlade Divac sa slobodnih bacanja nije uspeo da svima skrati muke.

U produzetku plavi psiholoski I individualno jaci od svog rivala, rutinski vracaju stvar na svoje mesto. Divceve »banane«, Pedjina trojka i Jariceva bacanja i eto delirijuma u dvorani. Na kraju su svi aplaudirali sampionima za odbranu titule.

Plavi se jos jednom sa peharom vracaju u Beograd, a ostatak sveta nije uspeo da uradi domaci zadatak koji im je zadat pre cetiri godine u Atini. Videcemo sta ce biti u Japanu.

VISE OD 100.000 LJUDI NA TRGU REPUBLIKE!

Kraj finalne utakmice oznacio je pocetak ogromnog slavlja u celoj Srbiji, dok je u Beogradu oko 1 sat posle ponoci na ulicama bilo vise od 100.000 ljudi.

U momentu kada je sudija u Indijanapolisu odsvirao kraj utakmice, u svim delovima grada pocela je da odjekuje pucnjava iz vatrenog oruzja, a brojni navijaci izasli su na ulice i krenuli ka centru, gde je direktan prenos utakmice iz Indijanapolisa na video bimovima postavljenim na Trgu Republike i Trgu Nikole Pasica posmatralo nekoliko desetina hiljada ljudi.

Atmosfera na samom Trgu bila je vesela, dok Argentinci nisu napravili razliku pocetkom drugog poluvremena. Medjutim, sjajan finis nase reprezentacije izazvao je erupciju odusevljenja. Vatromet, baklje i petarde ucinile su da atmosfera podseca na proslavu Nove godine.

Centralne beogradske ulice zakrcila su vozila u kojima su navijaci koji trube, pevaju, uzvikuju imena jugoslovenskih kosarkasa i skandiraju "Srbija", "Divca za predsednika", "Najbolji smo, najbolji".

U euforicnoj atmosferi, i dalje se slavi uz baklje, dimne bombe, pistaljke, trube, zastavama i balonime, uz skakanje i pesmu. Ono sto je fascinantno je da su u 2 sata iza ponoci kolone ljudi isle ka gradu, a znatnom manje grupice iz njega.

Naravno, u Srbiji se ne moze slaviti bez vandalizma. Pod uticajem alkohola mladi navijaci su lomili saobracajne znake, a na nekoliko mesta obijene su trafike i frizideri za sladoled. Policija je privela nekoliko izgrednika, a brojni pripadnici snaga reda uglavnom su nastojali da se drze po strani i kontrolisu situaciju.

JUGOSLAVIJA - ARGENTINA 84:77 ( 75:75) !!!

Jugoslavija je prvak sveta po 5.put – u retko dramaticnom finalu nasi kosarkasi su pobedili Argentinu rezultatom 84:77, i to posle produzetka, posto je u regularnom toku bilo je 75:75.

Do velikog uspeha, nasi kosarkasi dosli su uz veliki preokret u finisu utakmice, jer su uspeli da se vrate iz rezultatskog deficita koji su imali tokom celog drugog poluvremena i pobede u produzetku.Argentina je vodila 8 razlike samo tri minuta pre kraja...

Tvorci preokreta bili su Pedja Stojakovic i Dejan Bodiroga (zajedno 53 poena) koji su preuzeli odgovornost u napadu i pogadjali, dok je Argentince u odbrani sa dve sjajne blokade u finisu dokrajcio Divac.

Kako je tanak put od velikog razocaranja do euforije, a pocelo je porazima i kritikama...

Ipak, na kraju ovog puta koji ce se pamtiti - plavi su opet tamo gde "kampuju" godinama unazad - na prvom mestu.

Pocetak:

U skoro punoj dvorani Konseko Fildhaus ( mec pratilo oko 17 hiljada gledalaca, oko 10 hiljada navijaca Jugoslavije) – sto je najvise na sampionatu) selektori Pesic i Manjani odlucili su se za sledece petorke:

Jugoslavija: Koturovic, Stojakovic, Divac, Gurovic, Vujanic
Argentina: Skonokini, Sancez, Oberto, Volkoviski, Nocioni

Prva cetvrtina pocela je u igri kos – za kos. Plavi su resili prva tri napada bez greske, ali su Argentinci odgovorili sa svojim poenima ( odlicno igrali centri Oberto i Volkoviski), dok je umesto povredjenog Djinobilija ( sedeo na klupi) igru na poziciji jedan vodio Paladino . Poen na poen igralo se do 2 minuta pre kraja prvog perioda, a onda sledi prva serija Jugoslavije u kojoj su znacajan doprinos dali Gurovic I Bodiroga – za prvu znacajniju prednost jedne ekipe 24:19 za plave na kraju prve cetvrtine.

Pocetak druge cetvrtine pripada Argentincima koji hvataju rezultatski prikljucak ( nekoliko olako izgubljenih lopti I promasenih zicera plavih) koje su kaznili – istakli se Skola i Paladino. Ponovo se nastavlja igra po nervima navijaca obe reprezentacije ( kos za kos), a napadacki su sve resavali Stojakovic i Bodiroga. Na poluvremenu u potpuno ravnopravnoj igri 41:39 za Jugoslaviju.

Najefikasniji u nasem timu na poluvremenu bio je Stojakovic sa 13 poena, a sa druge strane veliki problem za selektora Argentine bila su 4. penala Skole i pleja Montekije.

Pocetak trece cetvrtine doneo je veliki pad u igri plavih, nista nije islo kako treba, i Argentinci su dosli do suficita od 10 poena ( 43:53 u 25.minutu). Koturovic, Stojakovic i ostali nisu uspevali da pogode kos iz svih mogucih situacija, dok su sa druge strane Argentinci nastavili maksimalno da eksploatisu igru 2 na 2, koju su prvenstveno bekovi Paladino ili Sancez odigravali sa Obertom.

U napadu smo igrali sporo, lopta nije htela u kos i pored otvorenih pozicija za sut ( dve trojke u jednom napadu promasili Gurovic i Stojakovic). Ipak, mali rezultatski prikljucak plavi hvataju jakom odbranom 2 minuta pre kraja trece cetvrtine ( 47:53), ali je veliku gresku tada u kontri napravio Koturovic koji je u situaciji 3 na 2 vodio kontru – i nacinio faul u napadu.

Tada je prva prilika za rezultatski prikljucak propustena. Pesic ubacuje Rakocevica u nameri da ubrza igru i spreci igru 2 na 2 koja je izludjivala nasu odbranu. Plavi su u trecem periodu postigli samo 11 poena, ali i ostali u igri 52:57.

Poslednja deonica donela je nevidjenu dramu – kakvu samo plavi mogu da donesu, kada krecu u preokret.

Kada je Sancez pogodio trojku za 69:61 cinilo se da je kraj nasih nada blizu. Medjutim, tada Bodiroga preuzima punu odgovornost pogadja i trojke, i o tablu, i sa linije slobodnih bacanja. Polako prilazimo na 73:75, pa i dolazimo do izjednacenja, a poslednje sekunde donose nove muke ljudima sa slabim zivcima - Gurovic krade loptu samo 5 sekundi pre kraja meca , a Divac koji je dosao do lopte biva fauliran, medjutim promasuje oba slobodna bacanja. U poslednjem napadu Skonokini u brzom ulazu promasuje – i odlazi se u produzetke.

Produzetak:

Tu smo vec bili na nasem terenu – kada je svaka lopta bitna kada se ne igra samo na znanje , vec i na srce i koncentraciju.

Pedja otvara seriju trojkom, a Argentinci ne uspevaju da pogoder trojke u serijama. Dodatni problem za njih predstavljao je Vlade Divac koji je podigao zid ispred kosa i za dva minuta produzetka kada se lomio mec udario dve banane Argentincima. Posao zavrsava Dejan Bodiroga koji pogadja oba penala ( fauliran pri karakteristicnom ulazu) , Argentinci siluju do iznemoglosti , a promasaje kaznjava najefikasniji u timu Stojakovic sa jos dva slobodna bacanja.

Na kraju sta reci – plavi su uspeli da se vrate iz izuzetno teske situacije ( ali tako je bilo i u Atini 1998.godine) i pokazali da imaju herc kada je najpotrebnije – zato imamo i 5.zlato na svetskim sampionatima.

Komentari čitalaca                                                                       >> POŠALJITE SVOJ KOMENTAR <<
INTERNET NOVINE SERBSKE ne odgovaraju za sadržaj objavljenih komentara. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije INTERNET NOVINE SERBSKE.