Te 1994. godine

Te 1994. godine podeljena su braca sa dve strane Drine – odlukom Vlade SRJ uvedena je blokada Republike Srpske, zbog odbijanja tamošnje Skupštine da prihvati mirovni plan.
NATO je bombardovao delove RS, prvi put u istoriji izvodeci ratne operacije u Evropi. Na sarajevskoj pijaci Markale ubijeno je 68 ljudi, a do dana današnjeg Srbi i muslimani imaju svoje verzije o tom monstruoznom dogadaju.
Pod pritiskom Amerike, potpisan je sporazum o muslimansko-hrvatskoj federaciji u BiH. Milan Martic pobedio je Milana Babica na izborima za predsednika RSK.
Guverner Dragoslav Avramovic, popularni Deda Avram, stvorio je novi dinar, zauzdao inflaciju, budeci kratkotrajnu nadu u oporavak oronule srpske privrede. Posle više incidenata, hapšenja, pljuvanja i polivanja vodom, Vojislav Šešelj osuden je na tri meseca zatvora.
Te godine Balaševic je održao koncert u LJubljani, kao prvi jugoslovenski pevac posle ublažavanja sankcija. Saša đordevic postao je najbolji košarkaš Evrope.
U 1994. u Jugoslaviji su izrecene cetiri smrtne kazne. General Vlada Trifunovic osuden je na 11 godina zatvora zbog predaje varaždinske kasarne Hrvatima.
Ubijen je Goran Vukovic, u podzemlju poznat kao covek koji je u Frankfurtu likvidirao legendarnog LJubu Zemunca.
Nemacka je 49 godina posle Drugog svetskog rata ostala i bez poslednjeg stranog vojnika. Nobelovac Aleksandar Solženjicin vratio se u Rusiju iz koje je bio izgnan 20 godina.
Umrla je Žaklina Kenedi Onazis, 30 godina pošto je u Dalasu ubijen njen suprug DŽon Kenedi. Istorijskim sporazumom Rabina i Arafata sklopljen mir Izrćla i Palestinaca. Nelson Mandela postao je prvi crni predsednik Južnoafricke Republike.
U Kartumu (Sudan) uhvacen je Iljic Ramirez Sancez, poznatiji kao Karlos, tada najtraženiji terorista. Najmanje milion ljudi izginulo je u medunacionalnim sukobima u Ruandi.
Brazil je tog leta osvojio cetvrtu titulu svetskog prvaka u fudbalu. Na stazi u Imoli tragicno je završio Ajrton Sena, jedan od najvecih vozaca u istoriji „Formule 1“.