Srpski mališani u Budimpešti obeležili Međunarodni dan dečje knjige

odgovor-na-astrolosko-pitanje-za-0302.

Prisutne je, na samom početku, pozdravila i program vodila Diana Kondić-Đurić, koja je naglasila značaj očuvanja i negovanja maternjeg jezika među Srbima u rasejanju, a deci su se zatim obratile bibliotekarke Tijana Galić i Snežana Ivanov. Iako Eparhija budimska poseduje najbogatiji knjižni fond, ovom prilikom predstavljene su dve, možda najposećenije biblioteke, javlja Dragan Jakovljević za Program za dijasporu RTS-a.

Snežana Ivanov, koja radi u biblioteci budimpeštanske Srpske škole Nikola Tesla, govorila je deci o značaju čitanja od najranijeg uzrasta, dok je Tijana Galić, bibliotekarka Samouprave Srba u Mađarskoj, odnosno njenog Srpskog kulturnog i dokumentacionog centra, predstavila rad centralne srpske biblioteke u Mađarskoj, koja broji preko 6000 naslova.

Izdavačku kuću Pčelica, njene početke rada i aktuelnu delatnost, predstavio je vlasnik i direktor Goran Marković. Ova kuća, koja se bavi objavljivanjem obrazovne i zabavne literature za decu, pobudila je veliku pažnju ljubitelja dečje književnosti. Na veoma interesantan i deci prijemčiv način, gospodin Marković je govorio o funkcionisanju izdavačkog preduzeća i odabiru naziva Pčelica, kao sinonima za marljivost i intelekt.

Video projekcijom crteža zastupljenih u njihovim knjigama, kao i mini-izložbom izdanja, gosti iz Čačka obogatili su svoje predstavljanje i za svakog mališana obezbedili poklon-paket, dok su budimpeštanski srpske biblioteke postale bogatije njihovim izdanjima.

Vredne „pčelice“ iz istoimene izdavačke kuće se, osim učešća na raznim samjovima u Srbiji, ali i Frankfurtu, Bolonji i drugim metropolama, mogu pohvaliti mnogim nagradama i priznanjima za svoja izdanja. Jednu takvu ediciju, pod naslovom Deca čitaju srpsku istoriju, Diana Kondić-Đurić je poklonila učenicima nižih razreda osnovnih škola.

Bilo je ovo prvo, ali svakako ne poslednje gostovanje IK Pčelica u Budimpešti, jer će već najesen, u okviru Meseca srpske kulture, odnosno Peštanskog književnog omnibusa, biti promovisana Antologija savremenog stvaralaštva za decu srpskih pisaca u rasejanju, koju su priredili Aleksandar Čotrić i Ljubiša Simić, a postoji zainteresovanost i da priređivači antologije posete i učenike u srpskim školama u Mađarskoj.

U drugom delu programa, deca su se zabavljala uz edukativne igre, pesme i zabavu koju je za njih priredio beogradski animator Ćeća. On je, inače, redovni gost i na Srpskom jezičkom kampu Vuk Karadžić, koji se svakoga leta održava na Balatonu.