Sećanje na kanadske dobrovoljce u Velikom ratu

Ispod table koja na Medicinskom fakultetu u Torontu izražava zahvalnost srpskog naroda za plemenitost i hrabrost koju su kanadski mladići i devojke nesebično pružali našoj vojsci na Solunskom frontu, Vasilije Petković, generalni konzul Srbije položio je venac.

Pred rukovodstvom fakulteta podsetio je i na više od 1500 poginulih dobrovoljaca u lekarskim uniformama, rekavši da je strašni rat golobrade kanadske momke pretvarao u ratne hirurge i heroje.

„Jedan od pripadnika medicinskog korpusa kanadske vojske bio je i Lester Bi Pirson, takođe poznat kao Majk Pirson, koji je kao dobrovoljac u jedinici univerzitetske bolnice u Torontu proveo neko vreme u redovima srpske vojske kao kaplar, noseći na nosilima ranjene savezničke i srpske vojnike u Kanadsku opštu bolnicu broj 4 u Solunu. Taj isti Pirson je kasnije postao poznat kao kanadski premijer i diplomata i dobitnik Nobelove nagrade za mir 1957. godine. Veliki čovek koji je živeo buran, ali plodan život. Kanadska opšta bolnica br. 4 u Solunu bio je mesto gde je među ostalim srpskim vojnicima bio operisan i lečen i srpski kralj Petar Karađorđević“, Vasilije Petković, generalni konzul Republike Srbije u Torontu.

U Galeriji Srpske nacionalne akademije organizovano je veče sećanja na srpsku golgotu tokom Prvog svetskog rata. Čitani su tekstovi svedoka ratnih operacija. Podsećalo se na uzroke rata i patnju, plemenite gestove, odbranu Beograda, oficirsku čast i čestitost.

Izložba fotografija, kao autentičnog zapisa vremena razarannja, izbeglišta, žrtava, heroja poznatih i nepoznatih, bila je dodatni, potresni podsetnik na vreme Velikog rata. A Srbija i njena vojska su tokom tog rata izazivali poštovanje i sa ove strane okeana.

„28. jula 1918. godine u SAD-u sve crkve zvonile su za molitvu za pomoć Srbima…nije to bila ni naredba, ni nalog, bio je to apel koji je izdao predsednik Vilson“, rekao je Radovan Gajić, potpredsednik SNA.

Svaka ovakva izložba u Srpskoj nacionalnoj akademiji u Torontu privuče i one koji o srpskoj istoriji i nekadašnjem savezništvu ne znaju mnogo.