Moćne žene u Srbiji

Moćne žene u Srbiji: Jake žene slabih muževa, žene javnosti i tajnosti, žene inicijative, žene muških tupadžija
čim počne razgovor o današnjim moćnim ženama – javnim i tajnim – otkriva se čitav ženski svet sakriven iza kulisa. Ako danas nemamo sivu emisiju novca, imamo sivu emisiju moćnih žena. Zato nam se dešava da se kao najmoćnije žene Srbije pominju i – Karla del Ponte i Lin Montgomeri
Samo što su se utisci o (relativno) malom broju žena poslanika u novoizabranom parlamentu slegli, ponovo se neki bave prebrojavanjem žena, ovog puta onih s liste od tri stotine najmoćnijih ličnosti u Srbiji sastavljene i objavljene u jednom dnevnom listu. Po toj listi, kako ispade, u Srbiji je malo žena koje imaju moći i uticaja u našem društvu.
Koliko su žene u Srbiji danas moćne i, pre svega, ko su one, pitali smo stručnjake i građane, koji su se ovog puta u svojim sudovima poprilično složili. Ni jednima ni drugima nije bilo lako da se sete imena žena koje su danas kod nas zaista moćne i, kao po pravilu, primeri su se sveli na nekoliko imena, uglavnom supruga političara i predstavnica nevladinih organizacija.
LIN – DO JUčE
Za razliku od ranije, kada su se tačno mogli locirati izvori odnosno centri moći, danas su oni manje vidljivi, razliveni i teže ih je odrediti. Kada je moć danas tako neuhvatljiva, onda to pogotovo važi za pitanje moćnih žena, objašnjava politički analitičar đorđe Vukadinović. Među moćnim ženama danas on razlikuje one koje izvor svoje moći nalaze u moći svojih muževa, i one koje su uticajne nezavisno od eventualnog bogatstva ili autoriteta svojih bračnih drugova i po pravilu dolaze iz sektora nevladinih organizacija.
Po njemu, moglo bi se reći da su danas u Srbiji najmoćnije žene iz nevladinog sektora – Sonja Biserko, Nataša Kandić i Borka Pavićević, a u tu kategoriju bi se možda mogao računati i pokušaj da se od Zorice Radović napravi nova Mira Marković, kao i Ružica đinđić u vreme dok joj je suprug bio živ i na funkciji premijera.
`Prethodne decenije se obično smatralo da su žene od istinske moći kod nas Mirjana Marković, Danica Drašković i Svetlana – Ceca Ražnatović. Njihova moć je bila delegirana moć, jer je svoj izvor nalazila u moći svojih supruga, pri čemu su sve tri gradile i svoje autonomne karijere. Danas se to promenilo, mada je bilo pokušaja od strane dela medija i javnosti da se od supruge Vojislava Koštunice Zorice Radović napravi neka nova Mirjana Marković. Međutim, taj pokušaj se pokazao besmislenim. Ružica đinđić i Jadranka Šešelj iz različitih razloga nisu mogle ili nisu htele da preuzmu ili da se bore za ulogu moćne žene (čak i u vreme kada im je suprug bio živ, odnosno na slobodi). Za moćnu ženu u Srbiji bi mogla važiti i Milanka Karić.`
đorđe Vukadinović je mišljenja da bi se moglo reći da je najmoćnija žena u Srbiji sve do juče bila – Lin Montgomeri, supruga donedavnog američkog ambasadora. Danas, pak, najozbiljniji kandidati za najmoćnije žene u Srbiji su Sonja Biserko, Nataša Kandić, Borka Pavićević… One su primer onih žena koje su moćne nezavisno od autoriteta ili bogatstva njihovih bračnih drugova, a dolaze iz sektora nevladinih organizacija u kojem žene tradicionalno igraju veliku ulogu.
NISU DOVOLJNO UčINILE
Da se žene iz nevladinog sektora visoko kotiraju na barometru društvene moći, smatra i dr Živojin đurić, naučni saradnik Instituta za političke studije. Moć žena kao što su Borka Pavićević, Sonja Liht, Nataša Kandić, proizlazi iz činjenice da one, snabdevajući određene međunarodne krugove svojim analizama i viđenjima određenih društvenih okolnosti i pojava, sigurno utiču na formiranje mišljenja i stavova u tim međunarodnim centrima moći, a taj uticaj nikako ne bi trebalo potcenjivati kada se dobro zna da oni često odlučujujuće utiču na sudbinu manjih zemalja, pa i naše. đurić kao primer onih žena čija moć možda nije toliko prisutna u političkoj sferi i u javnosti, a koja svakako ima određenu specifičnu težinu, navodi ime Ružice đinđić, supruge pokojnog premijera. Po njemu, primer te druge kategorije moćnih žena je i Danica Drašković, koja je tokom devedesetih godina bila svakako moćna žena, a danas se zahvaljujući povratku SPO u parlament i njen rejting ponovo podiže. Tu je i Svetlana Ražnatović, kao tipična predstavnica treće kategorije moćnih žena, koja ima udeo u delovanju jedne partije, ali još mnogo više u lobiju koji postoji u svim sistemima, pa i u Srbiji.
Trenutno na političkoj sceni nema snažnih lidera ili pojedinaca koji imaju tako značajno mesto u odlučivanju, pa samim tim ni žene nemaju relevantan prostor (pojedinca), preko kojeg bi delovale i mogle da se ispolje. Sve one koje su kandidati za značajno mesto u politici ili nekoj drugoj društvenoj sferi nisu bile dovoljno agilne, i žene kod nas nisu dovoljno učinile da ispolje svoju snagu nezavisno od lobija ili političara, ocenjuje dr Živojin đurić.
MENJAčICE MIŠLJENJA
Po ovom pitanju je danas tužna situacija, jer i posle dužeg razmišljanja, teško je navesti bar nekoliko imena žena za koje bi se moglo reći da su moćne, konstatuje sociolog dr Vladimir Vuletić. Društvena moć (u sociološkom smislu) podrazumeva da je neko sposoban ili u mogućnosti da svoju volju može da nametne drugima, onima koji odlučuju u društvu. Ukoliko se ima u vidu ovaj kriterijum moći, zaista je malo žena kod nas koje bi mogle poneti epitet `moćna`, smatra on. Stoga, u Srbiji danas najmoćnija je upravo žena koja nije iz Srbije, ali je u njoj na specifičan način vrlo prisutna, a to je Karla del Ponte. Ovo zato što je Karla del Ponte zapravo jedina žena koja može da u Srbiji nametne svoju volju bez obzira na čemu se ta volja zasniva, šta stoji iza nje, objašnjava on. Njena reč ima tu snagu da oni muškarci (u Srbiji) koji su u odnosu s njom i imaju različito mišljenje od njenog, posle izvesnog vremena svoje mišljenje promene.
PITANJE POVERENJA
Mnogi Nušićevu gospođu ministarku lako prepoznaju i danas, u modernom srpskom društvu. To je svakako jedan od primera moćne žene u Srbiji, smatra Dragoslava Jovanović (50), jer, kako ona tvrdi, moćne žene – to su uvek žene političara, čoveka na funkciji. Primer današnje najmoćnije žene u Srbiji je Zorica Radović, supruga Vojislava Koštunice. Ako je žena pametna i ako je to zanima, ona čak može biti i moćnija od svog muža. `Nijedan muškarac odnosno političar ne može da podnese toliku ludnicu kakva je njegov posao, i ako im je to zajednički interes i preokupacija, on teret svog posla deli s njom. Njegova žena je samim tim u situaciji da mu procenjuje savetnike i saradnike i da ga savetuje u vezi s njima, što će reći da stiče takvu moć da može i na duže i na kraće staze da isključi svakog njegovog saradnika ako tako hoće, i njen utisak postaje presudan.` Za Dragoslavu Jovanović primer takvih moćnih žena su bile nekada neprikosnovene Mirjana Marković i Danica Drašković.
Zorica Radović je danas takođe moćna žena, ali više u senci od njih, što ne znači da je manje snažna, već samo da je prikrivena i samim tim njena moć je opasnija. Moguće je i da su druge žene lidera jednako moćne (na primer Labusova supruga), ali mi to ne znamo, i ta moć u senci je društveno veoma opasna, smatra Dragoslava. Slobo (60), radnik jednog beogradskog preduzeća, misli da su moćne žene vredne i sposobne, i da su sve postigle sopstvenim snagama. `Lično sam poznavao Mirjanu Marković, radio sam joj kuću godinu dana i imao sam prilike da vidim da je ona stvarno bila veoma moćna žena. Takve više nema. Danas su moćne žene nečujne, u senci, da niko ne zna šta rade. I pored toga, na kraju narod sve vidi šta rade ti ministri i ministarke. Jedno vreme moć može da se sakrije, ali ne dugo`, kaže Slobo. Za njega je jedna od najmoćnijih žena u Srbiji – Kori Udovički. `Udovički je bila vrlo fina žena, moćna i jaka. Da je ostala dalje da radi, pretpostavljam da bi doprinela više od ovih što su sada došli, ali takvi su muškarci – mi hoćemo da smo u pravu i kada to nismo.`
UPRAVLJATI ONIMA OKO SEBE
I za Svetlanu B. (37) najmoćnije žene u Srbiji su žene u senci. Moćnih žena u Srbiji ima mnogo, ali one su nevidljive, smatra. Ima više vrsta uticaja i moći koje žene poseduju i to u različitim društvenim krugovima. Tako Svetlana razlikuje sponzoruše, koje su moćne na jednom nivou, a intelektualke – kursisti Zapada – na nekom sasvim drugom, i one su po njoj najopasnije. `Tu su i žene političara, kao na primer Ružica đinđić. Žene političari su jake u svom domenu, žene koje vuku poteze iz senke. One se ne vide, ali se osećaju`. Svetlana misli da je očigledno da iza svakog političara stoji pametna žena, i to ne samo supruga, već možda i saradnik. Suštinska snaga moći žene je znanje koje ona neprekidno dokazuje, zaključuje Svetlana, a slično kaže i Miroslava (26). Tačnije, ne znanje, već ona bistra, prava ženska pamet. `Danica Drašković i Verica Rakočević su za mene najmoćnije žene. Danica zato što upravlja tako kako upravlja svim i svačim, a Verica zato što je sve u životu postigla sama. Malo je ženi potrebno pa da postane moćna ako je dovoljno pametna, a biti pametna žena znači upravljati ljudima oko sebe, na ovaj ili onaj način. Pametna žena će za sebe pridobiti muškarca, ljude s kojima radi, ako samo zna kako. Verovatno ima još dosta žena koje su moćne, ali se one ne eksponiraju u javnosti`, zaključuje Miroslava.
Da je novac presudan u određenju nečije moći, misli Željko Radulović (19) za kojeg je najmoćnija žena u Srbiji danas – svaka prosečna sponzoruša. Većina žena danas postaje moćna tako što dobije pare od mafijaša. `Takvo je danas vreme. Žena je inače prirodno inteligentnija, samo još da je lepa, a muškarac ko muškarac, zaljubi se, pa ne vidi drugog Boga. Za ženu je dovoljno da lepo izgleda, pa da pronađe nekog pedesetogodišnjaka s puno para koji vozi džip ili neka sportska kola koja sigurno nije zaradio, i ona je postala moćna`, konstatuje Željko.

Išli smo kod nje
Zoran Mladenović (43) navodi primer predsednika opštine Smederevo iz devedesetih, bolje rečeno njegove žene, koja je bila siva eminencija grada. `Gospođa predsednica se pitala više od njega. Pre smo mogli da rešimo problem kada dođemo kod njegove gospođe, nego kod predsednika Žike.` Zoran smatra da moć podrazumeva silu da neko nečim rukovodi, ali, po njemu, uz moć nekako ide i zloupotreba iste. On zato navodi primer Nataše Mićić kao oličenja aktuelne moćne žene, ali s negativnim predznakom. `Ona je bila mnogo moćna, ali u negativnom kontekstu. Bila je i Danica Drašković, koja je uticala na Vuka, ali danas ne vidim da tako utiče na Vojislava Koštunicu njegova supruga. Eto, ja sam član DSS, a i ne znam kako mu se zove žena`, kaže Zoran.

Ovi novi `bledunjavi`
Ako imaš para ne trebaju ti ni pamet ni lepota, misli Bojan Mraz (48). Po Bojanu Mrazu jedna od najmoćnijih žena u Srbiji danas je Milanka Karić, supruga Bogoljuba Karića. O njenom uticaju na supruga se malo zna, ali ona sigurno ima veliku moć preko svog supruga, jer mali uticaj na moćnog čoveka je realno veliki u stvarnosti, naročito u politici. Po njemu danas su istinski moćni ne političari, već bogati ljudi kao što je Karić, pa i žene bogataša s njima dele tu (veliku) meru društvene moći. Mada, on kaže, teško je prisetiti se istinski moćne žene u Srbiji. `Već je oveštala Mirjana Marković koja je imala uticaj na muža, ali nešto je utisak o ženama danas bled, mada su i muškarci političari takvi. čuo sam za ženu Vojislava Koštunice, ali su mi nešto bledunjavi i ona i on.
`

Biće sve manje moćnih
Za Dejana Mihića (20) jedna od najmoćnijih žena u Srbiji je Nataša Mićić, `formalno i finansijski, jer je nakupila dosta para. Moćna je i Ceca Ražnatović, jer sada ima puno para, a ostale su joj društvene veze od njenog muža. Žene političara ne verujem da su moćne, samo one koje su lično umešane u politiku i bave se njom. Mislim da će biti sve manje moćnih žena, i da njihovo vreme prolazi. Bolje nam je bez njih, jer moćne žene zakomplikuju sve stvari, svuda se mešaju`.

Tri vrste žena
Dr Jovan Bazić, nastavnik Prištinskog univerziteta, u duhu naše teme sastavio je kategorizaciju moćnih žena u Srbiji u kojoj su našle svoje mesto i određenje sve varijante gorepomenutih moćnih žena. Po njemu, sve moćne žene kod nas komotno bi mogle da se smeste u tri kategorije: jake žene slabih muževa, žene javnosti i tajnosti i žene inicijative.
`Ove prve su one žene psihološki jače od svojih muževa koji su na visokom položajima u društveno-političkoj, ekonomsko-finansijskoj i medijsko-kulturnoj javnosti. Te žene su bezobzirnije, preduzimljivije i arogantnije. One dominiraju ne samo u porodici, nego i u javnim poslovima kojima se bave njihovi muževi. Žene javnosti i tajnosti su uglavnom mlade, obrazovane i atraktivne žene koje se vladaju motom da cilj opravdava sredstvo. One se najčešće nalaze na mestima portparola političke stranke, šefa kabineta ministra ili nekog drugog političkog moćnika, predsednika kompanije, a ponegde su to i sekretarice prvog čoveka. One u hijerarhiji ustanove ili firme priznaju samo jednog iznad sebe (ministra, predsednika, direktora itd.). Nastoje da budu što više upućene u poslove svoga šefa i da budno prate njegove odnose sa saradnicima i obrnuto, a prema ostalima u firmi se ponašaju nadmeno i bahato.
Najčešće foliraju i sebi pridaju mnogo veći značaj nego što ga objektivno imaju.
Žene inicijative su sredovečne i starije žene, obrazovane i preduzimljive, najčešće feministički opredeljene. Većina njih govori strane jezike i često su boravile u inostranstvu na različitim kursevima i seminarima iz oblasti ljudskih prava, demokratije, mondijalizma, pacifizma i ženskog aktivizma. One su uglavnom skoncentrisane u nevladinim organizacijama kao lideri i u nekim političkim strankama kao `osobe od ugleda i autoriteta`, a u stvari čine radikalno jezgro tih stranaka. One svoju moć crpe iz stranih veoma uticajnih političkih i finansijskih centara koji ih podržavaju. Ove žene se ne trude da pokažu spoljašnji izgled svoje moći`, zaključuje Bazić.