Književno druženje u Cirihu

Iz Srbije, tačnije iz Sremske Mitrovice, na ovo druženje došla je književnica Mirjana Marković koja je predstavila svoje radove i novu knjigu Moćne žene ljubavlju zbore, javlja za Program za dijasporu RTS-a Violeta Aleksić.

Mirjana je poklonila svima unikatne radove i svoju knjigu koja govori o znamenitim ženama srpske istorije. Gosti iznenađenja bili su Roman Marki i bend Evolucija.

Druženje se nastavilo i 10. februara u kafe knjižari Freska. Nakon sednice Udruženja srpskih pisaca gde su donete konstruktivne odluke, književnici su upoznali gošću, Mirjanu Marković sa upravom.

Kao i predhodno veče, program je počeo himnom u izvođenju Božice Bobe Nedeljković. Goste ispred SPKD Prosvjeta pozdravio je potpredsednik Slobodan Pecelj, ispred Udruženja srpskih pisaca Švajcarske predsednik Milisav Đurić, ispred udruženja žena dr Draga Ljočić, predsednica Vesna Kravar Mitrović i podpredsednica Olga Jovanović.

Na ovom druženju bili su gosti iz Udruženja srpskih privrednika Švajcarske kao i književnik iz Minhena, Ahmed Dizdarević. Goste je u ime knjižare Freska pozdravio vlasnik Dragan Đerić.

Književnica Mirjana Marković je predstavila svoje književno stvaralaštvo i predala poklone, rekavši da je izuzetno srećna što se uspostavlja saradnja između matice i srpske dijaspore u Švajcarskoj i na taj način čuva naš jezik.

Veče je upotpunjeno pesmama Božice Bobe Nedeljković i Dejana Zorića. Premijerno je izvedena monodrama Božice Bobe Nedeljković Moj Dragane.

 Biografija

Mirjana Marković rođena je 1965. godine u Osijeku, Hrvatska. Diplomirala je na Filozofskom Fakultetu u Novom Sadu, na odseku istorije. Specijalizirala je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Trenutno je zaposlena u Gradskoj upravi za kulturu, sport i omladinu u Sremskoj Mitrovici.

Režirala je mnogobrojne pozorišne predstave i vodila dramski studio „Ars“ pri centru za kulturu Sirmijumart. Uvela fakultativnu nastavu na romskom 2001. u školi Dobrosav Radosavljević Narod u Mačvanskoj Mitrovici u kojoj je bila direktor, a nastava se i danas izvodi.

Režirala je pozorišne predstave: Kapetan Džon Piplfoks Duško Radović i Krvave svadbe F. G. Lorke u kojima su glumili članovi Društva za kulturu i prosvetu Roma Bare Jaga iz Mačvanske Mitrovice.

Objavila je devet knjiga poezije: Otkrivanja duše 2005, Paučina užitka 2006, Budi mi jutro 2007, dvojezičnu knjigu romskih pesama štampanu na srpskom i romskom jeziku Velike vatre – Bare jaga 2008. godine čije štampanje je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije, Noć bojim u plavo 2009, dvojezičnu knjigu pesama na srpskom i japanskom jeziku Inficiran ljubavlju, knjigu poezije Vajar 2012.godine, Čokolada i vino 2017. g, Moćne žene ljubavlju zbore 2017. g. čije štampanje je podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama i romane Intrigantno škakljivo 2011.  i  Klik 2015. godine.

Autor mnogobrojnih recenzija poznatih pisaca, zastupljena u više književnih časopisa, antologija poezije u Srbiji, Republici Srpskoj, Francuskoj, Indiji, Turskoj i drugim državama. Posredstvom Ambasade Republike Srbije 2011. godine poklonila 200 knjiga Inficiran ljubavlju narodu Japana kao vid pomoći kroz kulturu za katastrofu koja ih je zadesila.

Učestvovala i na Festivalu poezije u Istanbulu gde je pored predstvaljanja svog književnog rada govorila i o borbi protiv nasilja nad ženama u Srbiji. Predsednik je Književne zajednice Sremska Mitrovica, član Upravnog odbora Društva književnika Vojvodine i član Udruženja književnika Srbije.

Poezija joj je prevedena na nemački, turski, engleski, švedski, francuski, bugarski, japanski, rusinski, portugalski, bengalski, romski i urdu jezik.

Dobitnik je nagrade Misaonik, nagrade Lirski pečat za knjigu poezije Vajar i nagrade za očuvanje književne baštine Zlatni slovovez Društva umetnika Slava iz Niša.

U okviru projekta Beračice, osmišljenog od strane Instituta za umetničku igru iz Beograda i Galerije slika Sava Šumanović iz Šida glumila Romkinju i govorila stihove iz knjige „Velike vatre“ u predstavi-performans Igra Save Šumanovića – Beračice 2015.