KAKVOM OPREMOM RASPOLAŽU ORUŽANE SNAGE NA BALKANU

Sredinom februara Ministarstvo odbrane Srbije oglasilo je prodaju oko 400 oklopnih borbenih vozila Vojske Srbije različitih tipova i namena.
Ponuđeno je 287 tenkova T-55, 60 tenkova T72, 19 oklopnih transportera M60 i BTR-50 i 10 izviđačkih automobila BRDM-2. Javnost je ostala u čudu zato što je reč o jednoj o najvećih ponuda za prodaju naoružanja u poslednjih nekoliko godina. Da li se to vojska oslobađa viška naoružanja ili je posredi nešto drugo? Naime, Vojska Srbije i dalje ima najviše aviona, tenkova i drugih artiljeriskih oruža u odnosu na sve bivše jugoslovenske republike.
Prema Regionalnom sporazumu o kontroli naoružanja potpisanom 1996. godine u Firenci, Vojska Srbije i Crne Gore je mogla da ima 155 borbenih aviona, 1.025 tenkova, 3.750 raznog artiljerijskog oružja, 850 oklopnih borbenih vozila i 53 jurišna helikoptera.
I posle raspada državne zajednice, Vojska Srbije ima približno istu količinu naoružanja, a u Ministarstvu odbrane Srbije naglašavaju da je oglas o prodaji viška tenkova razumljiv jer se Vojska oslobađa nepotrebnog viška. Tu pre svega misle na tenkove T-55 koji su izbačeni iz upotrebe.

U naoružanju oklopno-mehanizovanih jedinica Vojske Srbije dominiraju savremeni tenkovi M-84 i M-84AB stacionirani u kasarnama Niša, Kraljeva i Sremske Mitrovice.
Zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije, general Miloje Miletić ne želi da iznese precizan broj teškog naoružanja kojim naše oružane snage raspolažu.
– Nije presudno koliko aviona ili tenkova imate, već da li i koje zadatke možete da ispunite. Potpuno je neracionalno da imate veliki broj sredstava čije je održavanje i opravka iziskuju velika sredstva, a praktično ih ne možete upotrebiti – kaže Miletić.
Prema nekim tvrdnjama, Vojska Srbije bi od sadašnjih 1.000 tenkova mogla da se oslobodi polovine, te da bi to zadovoljilo potrebe.
General Miletić kaže i da posle izbacivanja iz upotrebe tenkova T-55, naša vojska ima dovoljan broj da odgovori svim zadacima.
– Tenkova M-84 imamo tri puta više nego Vojska Hrvatske. To zaista nije tenk poslednje generacije, ali je moderan i najbolji u odnosu na zemlje u našem okruženju – precizira drugi čovek naših oružanih snaga.
Prema dostupnim podacima, Vojska Hrvatske po sporazumu iz Firence može da ima 410 tenkova, ali ih ima tek 287, od kojih su čak 200 tenkovi tipa T-55.

Slično je sa brojnim stanjem tenkova u Armiji BiH. Prema sporazumu iz 1996. godine, ona može da ima najviše 273 tenka i još 227 ostalih oklopnih borbenih vozila, ali taj limit nikada nije dostignut i ova vojska sada ima 188 tenkova i 163 oklopnih borbenih vozila.
U Vojsci Slovenije, okosnicu i dalje čini ratna tehnika zaostala posle povlačenja JNA. U njihovom „arsenalu“ je 54 tenka tipa M-84 i 30 tenkova T-55.
Nakon povlačenja JNA iz Makedonije 1992. godine, u toj novonastaloj državi ostalo je samo pet starih tenkova tipa T-34 i 10 starih tenkova lovaca, koji su bili toliko dotrajali da nisu mogli da se osposobe za upotrebu. Makedonija je od Bugarske nabavila 100 tenkova tipa T-55, od Nemačke 60 oklopnih automobila BTR-70 i BTR-117, kao i 63 oklopna transportera iz Italije i 10 iz Grčke.