Integracija da, diskriminacija ne

INTEGRACIJA DA, DISKRIMINACIJA NE

Integracija je reč koja se često čuje u rečniku evropske diplomatije i koja posle najnovijih dešavanja u Francuskoj i drugim delovima zapadne Evrope, dobija još više na važnosti i značaju. Mladi ljudi koji su čak i rođeni na zapadu, ili koji su školovani po zapadnim školskim programima, ali čiji su roditelji poreklom iz zemalja iz kojih je emigracija postala tradicionalna, sve češće se od strane svojih zemalja domaćina nepravedno tretiraju kao i njihovi roditelji – nedovoljno integrisani u novim sredinama?
I u Švajcarskoj situacija nije nimalo bolja, pa se često deca stranaca u većini slučajeva stavljaju u isti koš sa svojim sunarodnicima koji su, po nekim nepouzdanim istraživanjima, skoloniji poslovima na ivici zakona, od njihovih švajcarskih vršnjaka. Te predrasude je vrlo teško pobiti, pa se kod naše dece javlja opravdani otpor prema toj vrsti „tihe diskriminacije“, koju oni i te kako osete na svojim krhkim leđima.

Da su se neki od njih ozbiljno pozabavili ovim problemom i pokušajem da se on prepozna i prevlada, pokazuje primer naše mlade zemljakinje Milane Petrović iz Vetingena. Već nekoliko godina ova šesnaestogodišnja Srpkinja, čiji su roditelji majka Zorica i otac Zoran rodom iz Kragujevca, uključena je u niz projekata „Kinder Lobija“. „Mi nismo jedni protiv drugih, već jedni za druge“ je slogan ove organizacije, koja se niz godina bori za prava sve dece, bez obzira na maternji jezik i zemlju porekla. U najnovijem projektu koji je ona zu pomoć svojih pet švajcarskih kolegica realizovala u Bernu i Interlakenu, bavila se temom „Rasizam i diskriminacija“. U saradnji sa „Beo“-radiom (Berner-Oberland radiom) Milana je u ovim gradovima sprovela anketu među slučajnim prolaznicima ali i sa značajnim imenima političkog života Švajcarske prestolnice. Aleksander čepet gradonačelnik Berna, Eva Aleman najmlađi narodni poslanik Socijalističke partije i parlamentarne grupe za istočnu Evropu, kao i Tomas Fuhs član Velikog veća i počasni pretsednik mladih u SVP, bili su samo neki od važnih imena koje je Milana sa svojim kolegicama intervjuisala. Pitanja: „Da li ima diskriminacije u Švajcarskoj“, „Da li ste je i sami doživjeli“, „Da li ste Vi nekoga diskriminisali“, „Da li ste za ovu temu zainteresovani i šta ste protiv diskriminacije preduzeli“…, bila su samo neka iz ove ankete. Većina anketiranih odgovorila je da je diskriminaciju doživela na svojoj koži. Na „Dan dečijih prava“ 20. novembra radio „Beo“ je emitovao u celosti ovu anketu, a Milana je sa kolegicama kompletnu emisiju posvećenu ovoj tematici programski i tehnički realizovala. Ovim povodom bila je i gost Srpskog radija „Mladost“ iz Araua 17.novembra.

Milana je učenica devetog razreda i pored navedenih projekata aktivno učestvuje u programima zaštite životne sredine, član je školskog parlamenta i bavi se pisanjem. Uskoro treba iz štampe da izađe i njen prvi roman. Uz podršku roditelja i brata Milana, ona ne zapostavlja i svoj maternji jezik, kulturu i običaje svoga naroda i pravi je primer uspešne mlade devojke integrisane u švajcarsko društvo.