Haški Tribunal

HASKI TRIBUNAL – SUDJENjE SLOBODANU MILOSEVICU

SAD bile direktno umesane u Oluju

Eva Krepen je izjavila pred Haskim tribunalom da su Radovan Karadzic i Ratko Mladic tokom rata u BiH stitili svoj narod od „agresora“ i medjunarodne zajednice.
Svedocenjem bivse francuske vojne bolnicarke i humanitarne radnice Eve Krepen o proterivanju Srba iz Hrvatske i sa Kosova tokom devedesetih, pred Haskim tribunalom je nastavljeno sudjenje bivsem predsedniku Srbije i SRJ Slobodanu Milosevicu.
Krepen je bila medicinska sestra u sastavu medjunarodnih mirovnih snaga u BiH i Kninskoj krajini 1994, a zatim se vise puta vracala u podrucje kao humanitarna radnica tokom 1995.
Svedokinja odbrane Eva Krepen rekla je na sudjenju Slobodanu Milosevicu pred Haskim tribunalom da su Radovan Karadzic i Ratko Mladic tokom rata u BiH stitili svoj narod od „agresora“ i medjunarodne zajednice.
Tokom unakrsnog ispitivanja svedokinje, glavna tuziteljka Karla Del Ponte pitala je Krepenovu da li se u avgustu 1995. sastala sa Karadzicem i Mladicem, a svedokinja je odgovorila potvrdno.
Upitana da li je s Karadzicem i Mladicem razgovarala o Srebrenici, Krepen je odgovorila: „Da, malo“.
„Malo ste razgovarali, a u Srebrenici je bilo 8.000 zrtava“, nastavila je Del Ponteova, podsecajuci da su Karadzic i Mladic optuzeni za genocid nad srebrenickim Muslimanima.
Svedokinja je uzvratila da su „istrazitelji tokom proteklih deset godina govorili o 2.500 ekshumiranih zrtava“.
Na pitanje Del Ponteova kakvo je njeno misljenje o Karadzicu i Mladicu, Krepen je rekla: „Mislim da su se oni brinuli za svoj narod i da su ucinili sve da ga zastite od agresora koji je zeleo da ga eliminise i medjunarodne zajednice“.
Eva Krepen je prvi svedok koga je od pocetka sudjenja, 12. februara 2002. godine, unakrsno ispitivala Del Ponteova koja do sada, osim davanjem uvodne reci, nije aktivno ucestvovala u procesu.
Eva Krepen je posvedocila da Srbi u Kninskoj krajini nikada nisu proterivali, niti diskriminisali nesrpsko stanovnistvo. „Laz je sve sto je govoreno o tome da su Srbi mrzeli nesrbe“, kazala je svedokinja, navodeci da je u bolnicama u Glini i Kninu, gde je radila, pomoc ukazivana Hrvatima, kao i Muslimanima izbeglim iz Bihackog dzepa.
Krepen je kazala da su, nasuprot tome, hrvatske snage tokom operacija Bljesak i Oluja u maju i avgustu 1995, kada je ona bila u Banjaluci, proterale vise od 250.000 Srba iz zona pod zastitom UN uz precutnu saglasnost medjunarodne zajednice koja nije ni pokusala da ih spreci.
Govoreci o ratu u BiH, svedokinja je rekla da su napad na sarajevsku pijacu Markale u februaru 1994. pocinile muslimanske snage i da su to utvrdili svi medjunarodni eksperti i oficiri na terenu.
Krepen je svedocila i o situaciji na Kosovu u leto 1998. kada je radila u bolnici u Peci. „U bolnici je bilo mnogo Srba koje su ranili pripadnici OVK ali i dosta Albanaca koje su prebijani samo zato sto su bili prijatelji sa Srbima“, kazala je.
Svedokinja je naznacila i da „nikada nije videla nikakvo zlostavljanje, ni hapsenje Albanaca od strane srpske policije ili vojske“.
„Nisam videla ni nasilje Albanaca nad Srbima na ulicama, ali se osecala njihova agresija, a u bolnici sam videla zrtve“, rekla je Krepen.
Ona je kazala da je martu i aprilu 1999, kada je bila u Srbiji, NATO tokom bombardovanja namerno gadjao civilne ciljeve i ubio mnogo civila.
Po njenim recima, oko milion civila je sa Kosova izbeglo zbog intervencije NATO, ali su se albanske izbeglice vratile, a oko 400.000 Srba je zatim proterano sa Kosova.
U nastavku sudjenja Milosevicu, iskaz je dao i svedok odbrane, francuski lekar Patrik Bario, suprug Krepenove, koji je 1994-95. radio u Kninskoj krajini, a 1998. na Kosovu.
Bario je rekao je da su SAD bile direktno umesane u napad hrvatske vojske na Kninsku krajinu tokom koje je u leto 1995. proterano srpsko stanovnistvo.
„Amerikanci su bili direktno umesani u operaciju ‘Oluja’, tu uzasnu operaciju u kojoj je ubijeno oko 2.000, a etnicki ocisceno vise od 200.000 Srba, koji se nikada nisu vratili“, rekao je Bario, francuski lekar koji je sluzio u sastavu medjunarodnih snaga u BiH i Hrvatskoj.
Pozivajuci se na izvore iz francuske obavestajne sluzbe DST, od kojih je imenovao nekadasnjeg pripadnika Vojske Republike Srpske Jugoslava Petrusica zvanog „Dominik“, Bario je opsirno govorio o oslobadjanju dva francuska pilota koje je VRS zarobila u jesen 1995.
Po njegovim recima, nekoliko francuskih politicara koji su o pilotima pregovarali sa komandantom VRS generalom Ratkom Mladicem uzeli su „znacajne svote novca“ pod laznim izgovorom da Mladic trazi otkup.
Svedok je naveo da je Mladic u susretu sa prvim pregovaracem francuske vlade, penzionisanim generalom Pjer-Mari Galoaom, u novembru 1995, rekao da ce pilote osloboditi ukoliko se sa njim bude rukovao tadasnji nacelnik generalstaba francuske armije, general Duen.
„Piloti su i oslobodjeni 12. decembra posle rukovanja Duena sa Mladicem, koji nije dobio ni centa, ali su francuski politicari uzeli milione“, rekao je Bario.
On je kazao i da su u seriju teroristickih napada u Francuskoj 1995. bili umesani muslimanski ekstremisti koji su ratovali i bili bazirani u Bosni. Svedok je tvrdio i da su zapadne obavestajne sluzbe vec 1994. imale saznanja da su u Bosni pripadnici mreze Al-kaida.
Na pitanje sudija odakle mu sva ta saznanja i da li ima dokaze, Bario je rekao da je godinama bio pukovnik u francuskoj vojci, da je bio zaduzen za bezbednost u civilnoj zastiti i redovno odrzavao kontakte sa obavestajnom zajednicom.