Dug raste dok proizvodnja pada

Industrijska proizvodnja u Srbiji beleži drastični pad poslednjih meseci, a jedan od uzroka je i veliki uvoz robe široke potrošnje koja je jeftina u poređenju sa domaćom, jer je kurs dinara precenjen – kaže dr Mlađen Kovačević, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Trgovinski deficit za sedam meseci u poređenju sa istim periodom prošle godine porastao je za 35 odsto, a ukoliko se nastavi tim tempom, do kraja godine iznosiće 4,8 milijardi dolara.
– Ukupan dug prema inostranstvu dostigao je 12,8 milijardi dolara. Nadležni su svojevremeno govorili da, kada se bude regulisao dug prema Pariskom i Londonskom klubu, naše ćedugovanje iznositi sedam milijardi dolara, a to se nije desilo. Pregovori sa Londonskim klubom poverilaca, koji se vode, neće biti nimalo laki, jer bankari smatraju da su naši zahtevi nerealni, pošto tražimo otpis dve trećine duga – objašnjava prof. dr Mlađen Kovačević.

– Samo za tri nedelje mi smo se u inostranstvu zadužili 220 miliona evra. Naš dug postaje ogromno ograničenje, jer nismo izmirili svoje obaveze za prošlu godinu, a ove ni trećinu. Naši političari su veoma indiferentni, iako nam proizvodnja opada od novembra prošle godine. Mislim da postoji i moralni aspekt nad kojim bi političari trebalo da se zamisle, jer nije dovoljno da samo razmišljaju kako da zgrabe kredite, već i kako će se oni kasnije i vraćati.
Prof. dr LJubomir Madžar kaže da posebno zabrinjava porast broja nezaposlenih i slabi izvozni rezultati.

– Ni najveće zemlje ne mogu da imaju privredni razvoj, a da se ne orijentišu na izvoz. Ovo naročito važi za male zemlje kao što je naša. Ne samo da smo mali, već smo i zbog raspada SFRJ izgubili dobar deo domaćeg tržišta, tako da je izvoz i sudbina i neminovnost – kaže Madžar.

Gde se dedoše donacije?

Iako su nadležni najavljivali čak tri donatorske konferencije, od kojih se očekivao priliv od 3,9 milijardi dolara (od čega je jedna trećina trebalo da budu donacije, a ostalo „meki krediti“), po rečima dr Kovačevića, novac nije pristigao. Zato treba pogledati realnosti u oči i suočiti se sa istinom da donatorskih konferencija neće ni biti.