Drevni Egipat, Vinčansko pismo i Viljem Tel savršen spoj za umetnika

„Boravak u ovoj mističnoj zemlji za umetnika predstavlja uvek novi oblik inspiracije i obogaćenog pogleda na svet. Egipat nosi tajnu smaragdne ploče, na čijoj filosofiji počivaju ideje o izgradnji piramida, a u velikoj meri današnje civilizacije i učenja doktrine ezoterije, iz koje se na specifičan način može izvući inspiracija za nauku i umetnost. Moram priznati, da sam, boraveći u Gizi, bio fasciniran monumentalnim građevinama drevnog Egipta – piramidama. Te tajanstvene građevine i dan – danas plene svojom grandioznošću i lepotom. I inspirišu.

Vođen tom inspiraciojom, u svojoj skulpturi sam predstavio geometrijske elemente ove drevne civilizacije i linearno pismo naše Vinčanske kulture, koje intezivno proučavam ovih godina, uzimajući pri tom kao osnov motiv iz švajcarske legende o Viljemu Telu. Ljudska svest i mašta su spiritus movens stvaranja – stvaranja svojim rukama – svoje sreće i sudbine. Nekada i delić sekunde odlučuje o životnom toku. U tim trenucima najbolje je zastati, sinhronizovati frekvenciju treptaja duše i biti u harmoniji sa vremenom, jer vreme ima moć da objektivno smesti događaje i ljude, svakog na svoje mesto…“, kaže za Program za dijasporu RTS-a Luka Radojević.

Luka trenutno boravi sa porodicom u Sankt Peterburgu, gde priprema u svom ateljeu modele za nova dva projekta iz ciklusa Homo sapiens, koje će u periodu od 9. do 25. juna finalizovati u italijanskoj opštini Friuli Venezia Giulia.

Od Ministarstva kulture Jermenije dobio je poziv da od 1. do 20. jula tekuće godine boravi u Jerevanu. Uz te projekte, priprema i samostalnu izložbu ove godine u Rusiji, a i od Ministarstva narodne republike Kine dobio je poziv da jedna od njegovih skulptura iz ciklusa Vreme bude izložena na velikom umetničkom festivalu Put svile koji će tokom leta biti održan u Kini.

„Pored ovih projekata, moje skulpture se nalaze na trgovima u Nemačkoj, Kini, Srbiji, Italiji, Boliviji, Francuskoj, Finskoj, Indiji, Švajcarskoj, Sloveniji, Egiptu i Crnoj Gori. Uvek u pokretu na relaciji između Sankt Peterburga i Pjetrasante, gde boravim oko 3 meseca godišnje, rado svratim i do Beograda gde sam završio akademiju i proveo najlepše dane svoje mladosti. Pjetrasanta je mali gradić u Toskani, od renesanse poznat po ateljeima za skulpturu u kamenu. Danas u njemu žive i stvaraju na hiljade umetnika iz svih krajeva sveta, koji svojim aktivnostima doprinose nastavku tradicije ovog umetničkog grada. Mikelanđelova prva velika dela su nastala u tom gradu.

Pored Italije, veliki deo vremena provodim sa svojom porodicom u ruskoj metropoli Sankt Peterburgu, gde imam svoj atelje i stvaram. Ova kulturna prestonica Rusije ima preko dvesta galerija i muzeja i otvara velike mogućnosti za mene kao stvaraoca željnog novih izazova u umetnosti. No, bilo gde da sam i kuda da putujem, činim to zajedno sa svojom suprugom Irinom, koja je vrstan poznavalac istorije umetnosti i koja ima izuzetno razumevanje za moj specifičan način života, na čemu sam joj veoma zahvalan. A ja umetnik, nomad, idem od jedne do druge destinacije.

I svako novo upoznavanje, poznanstvo i spoznaja, za mene su inspiracija i osveženje, podsticaj za nešto novo, neku ideju i viziju“, ističe umetnik.