Povodom 81. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Mauthauzen, minule nedelje održana je komemorativna svečanost na kojoj je odata počast žrtvama nacional-socijalizma. Venac je položen na glavni spomenik i spomen-ploče, u znak sećanja na stradale i kao podsetnik na jedan od najmračnijih simbola evropske istorije.
Državnu delegaciju Republike Srbije činili su predstavnici ministarstava nadležnih za rad, odbranu i negovanje tradicija oslobodilačkih ratova, kao i kadeti Vojne akademije i studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta. Delegaciju je u ime Vlade Srbije predvodio državni sekretar Zoran Antić, dok su događaju prisustvovali i predstavnici diplomatskog kora, među kojima i predstavnici srpske diplomatije u Austriji i šire.
Foto: Zajendica srpskih klubova Gornje Austrije
Komemoraciji su prisustvovali i brojni predstavnici srpskih udruženja iz Beča, Gornje Austrije i Štajerske, dajući ovom skupu dodatnu težinu i zajedničku, sećanjem povezanu dimenziju. Posebnu notu svečanosti dali su članovi udruženja Drina iz Štajera, koji su se pojavili u tradicionalnim narodnim nošnjama i time simbolično uveličali ovaj dostojanstveni čin sećanja.
Izvor: Rasejanje.info








